חדקונית הדקל

חדקונית הדקל האדומה

חדקונית הדקל האדומה משתייכת למשפחת החרקים ולסדרת החיפושיות, החיפושית הבוגרת מגיע עד לגודל של כ 5 ס"מ וצבעה הוא חום אדמדם.

מקורה של החדקונית היא אסיה הטרופית ומשם היא התפשטה לאפריקה, אירופה ובשני עשורים האחרונים גם לישראל .

לחדקונית הדקל חדק מאורך שמסייע לה לחדור אל לב הדקל , החדקונית היא מזיק מס' 1 של הדקליים והיא מביאה במקרים רבים להמתת עץ ואף לקריסתו.

מחזוריות החדקונית.

החדקונית בעלת גלגול מלא אשר מתחיל מהטלת ביצים דרך זחל, התגלמות וחיפושית בוגרת .

החיפושית הבוגרת מגיע לחלק העליון של העץ ובעזרת החדק שלה חודרת פנימה דרך בסיס העלים הצעיר או דרך מקומות רכים כמו אזורים נגועים שעברו גיזום, בשלב הזה החדקונית מטילה כ-200 ביצים שמהם יבקעו הזחלים.

הפגיעה הקשה בעץ מתרחשת כאשר הזחלים נוברים בגזע ואוכלים את הרקמות הרכות שלו, בשלב מאוחר יותר הזחל יעזוב את העץ ויתגלם עד שהיפוך לחדקונית בוגרת וכך למעשה המחזור חיים חוזר חלילה .

מחזור חיים במצב אופטימלי לוקח עד 10 שבועות .

זיהוי והתפשטות

בשלב הראשון יהיה מאד קשה לזהות את את חדירת החרק וזו הבעיה המרכזית בהתמודדות עם התופעה, השלב שבו הדקל נפגע ויזואלית הוא שלב די מתקדם בפגיעת העץ ויש לפעול באופן מיידי על מנת לשקמו, מי שמקריב את אוזנו לגזע העץ בשעות הערב יכול לשמוע ממש את נבירת הזחלים.

זיהוי בשלב מאוחר יותר הוא פשוט מאד, ראשונה יפגעו ענפי צמרת העץ ובאופן פתאומי ענפים יתלשו ובשלב מאוחר יותר כל ענפי הדקל נשמטים מטה ומצהיבים ובמקביל הגזע באזור מסויימים מתחיל מעט להשחיר ולהרקיב.

אחת מתכונותיו הבולטות של עץ הקל היא סמטריה מרהיבה ושזו נפגעת אפילו במעט עלינו להרים גבה.

החדקונית בישראל –

החדוקנית נצפתה בארץ לראשונה בשנת 1999 באזור ים המלח ומשם התפשטה לכל רחבי הארץ, במגזרים הציבוריים הרשויות המקומיות הקימו צוותים יעודים על מנת להילחם בתופעה , בשנת 2016 עריית ראשלצ נאלצה לכרות שורה של עצים "בשדרת הדקלים" המופרסמת, התופעה נפוצה מאד גם בעצים במגזר הפרטי ושם המצב קשה יותר מכיוון שהטיפול אינו גורף והוא פרטני יותר.

התופעה מאיימת לחסל עצי דקל , ומאות של עצים כבר נפגעו .

מניעה וטיפול-
כשלב ראשון מומחים ממליצים להימנע מגיזום הדקל הנפוץ של ניקוי הענפים היבשים בטענה שהחדקונית מזהה נגעים של גיזום ובכך נכנסת בקלות יתרה לגזע העץ בנוסף ישנם טיפולי מנע על בסיס קוטלי חרקים שמוזרמים לעץ בהגמעה מהצמרת או בריסוס, יתרה מזאת ישנם מלכודות רבות בשוק שהוכיחו את עצמם כיעילות מאד , את המלכודות יש להניח בתחתית העץ ובכך היא יוצרת פעולה של גירוי החיפושית ומסיטה אותה מן הגזע ישירות לתוכה.

עץ דקל הוא עץ מרהיב ביופיו במיוחד בבגרותו ואחד מסממני החופש בערי תיירות ברחבי העולם, תוספתו למראה האירוני לא תסולא בפז.

עשו כל שביכולתם לשמר אותו כדי שתוכלו ליהנות ממנו לשנים רבות. לפרטים נוספים וטיפול מהיר ומקצועי.