שירותי הדברה מקצועית

הכרת חומרי הדברה , שיטות פורמולציות ומה שביניהם

שוק ההדברה המודרני מציע מגוון רחב של תכשירי הדברה , התכשירים מגיעים ומשווקים בתואריות שונות ( פורמולציות ) , ג'לים , אירוסלים , תרסיסים מוכנים אבקות וגרגרים.

תכשירי ההדברה מתחלקים לשניים :

קבוצה ראשונה – תכשירי הדברה לשימוש מדבירים בלבד – קבוצה זאת מאגדת בתוכה אלפי חומרי הדברה שונים במספר גדול של פורמלוציות אשר מיועדת למספר גדול של מזיקי מטרה , בחומרים אלו בד"כ תידרש פעולת מיהול , עירבוב והנגשה על מנת שיהפכו להיות מוכנים לשימוש.
שימוש בחומרים אלו בהיעדר תעודת מדביר או היתר רעלים מהווה עבירה פלילת .
קבוצה שנייה - תכשירי הדברה המיועדים לשוק הפרטי ולא לאנשי מקצוע, , בד"כ בקבוצה זאת התכשיר יגיע כפורמולציה מוכנה ( לדוגמא : מזרק ג'ל נגד נמלים ) , שלא יצריך שום פעולת עירבוב ומיהול וכמות החומר הפעיל בו תיהיה מינמלית .

האם חומרי הדברה המיועדים לשימוש פרטי יעילים ?

חומרי הדברה ברישיון פרטי יכולים לתת מענה לחלק נרחב מהבעיות , יש לקחת  בחשבון  את הסיכונים הכרוכים בפיזור חומרי הדברה ולעיין היטב בתווית על מנת להבין כיצד ליישם טרם השימוש , אמנם חומרים אלה הינם חומרים המוגדרים כפחות רעילים לאדם אך גם הם יכול לגרום לנזק חמור .

שימוש בחומרים אלו יכול לחסוך עלות  קריאה של מדביר , אך חשוב לזכור שהמענה שהם נותנים הוא חלקי וישנם מקרים רבים ששימוש לא מקצועי יכול להחמיר את הבעיה  ולהקשות על הטיפול בהמשך .

מה עליי לבדוק טרם רכישת תכשיר הדברה לשימוש ביתי ללא צורך בתעודת מדביר .

ראשית עלינו לצאת מנקודת הנחה  שבחלק מהמקרים המוכר בחנות לא תמיד יידע לכוון אותנו נכון למה שאנו צריכים אלא מוכר את מה שכדאי לו יותר, שנית עלינו להבין לפני הכל מי הוא המזיק שאותו נרצה להדביר וממנו נרצה להיפטר ,

לדוגמה, אם בחצר שלנו  יש מופע גדול של נמלים נבקש בחנות תכשיר הדברה שמתאים לנמלים ונוודא על הבקבוק עצמו שאכן כתוב מיהו מזיק המטרה שאותו תכשיר מיועד לו ,  לאחר מכן עלינו לוודא כי התכשיר אכן מיועד לשימוש ביתי ומוטבע עליו אישור מהמשרד להגנת הסביבה וכי התכשיר אכן בתוקף ( כמו שאנחנו בודקים חלב בסופר, כן ממש כך ) השימוש בתכשיר שעבר תוקפו הוא אסור והינו מסוכן לאדם ולסביבה מסיבות שונות .

כיצד  נשתמש בתכשיר ?

הוראות השימוש אשר כתובות על תווית התכשיר הינן בעלות מעמד משפטי ויש לציית להן ולייחס להם חשיבות רבה ,  ניקיון השטח טרם ההדברה , פינוי תכשירי הדברה ריקים , ייבוש שטח , הימנעות ממגע , מיגון אישי והוראות נוספות  בהתאם לתווית הן הוראות חשובות  ואסור להקל בהם ראש הן מבחינה בטיחותית והן מבחינה מקצועית .

לאחר שביצענו את כל השלבים  נחכה לראות אם התכשיר השיג את המטרה ופתר את בעיית המזיקים הרצויה במקרה ולא יש לעיין בתווית ולקרוא את ההוראות לגבי שימוש חוזר , במידה ומצאתם כי החומר לא יעיל ונותן פתרון חלקי בלבד, מומלץ ליצור קשר עם מדביר ולהמשיך טיפול באמצעות אדם מקצועי .