התיקן הגרמני שנמצא בישראל הוא אמנם קטן, אבל הוא חמקן ומתרבה במהירות, והכנפיים שלו מאפשרות לו לנחות עלינו בלי התראה. לא כיף בכלל. מה עושים? הזמינו בהקדם הדברה מקצועית שתדאג לסילוקו מהבית של התיקן הקטן

הדברת תיקן גרמני

"מעיפים" את התיקן המעופף

האביב והקיץ מבשרים את החום והחופש הגדול, אבל זהו גם הזמן שבו אנו נפגשים פנים אל פנים ולעיתים קרובות מדי עם התיקנים, הג'וקים הידועים לשמצה. בישראל ישנם מספר מיני תיקנים.

אחד מהם הוא התיקן הגרמני, שאנו מכירים בתור "התיקן המעופף". אנו בחברת אלעד הדברה וגינון מציעים שירותי הדברה מקצועית לכל סוגי התיקנים המצויים בישראל, בהם התיקן הגרמני. לחברתנו רישיון להדברה ואנו עובדים בכפוף להמלצות המשרד להגנת הסביבה.

ג'ינג'י, שובב ועף

התיקנים הם חרקים פרוקי רגליים, שמרבים לשהות בסביבה לחה ובעלת טמפרטורה גבוהה. אנו פוגשים אותם במוקדים רבים של סביבת האדם, בחדרי הבית השונים, ברחוב ובעבודה.

התיקן הגרמני הוא אחד המינים הנפוצים בישראל. צבעו של התיקן הגרמני חום בהיר, או ג'ינג'י. אורכו 1-1.5 ס"מ. הוא אולי קטן לעומת סוגי ג'וקים אחרים שענקיים ממנו, אבל בזכות גודלו קשה יותר לתפוס אותו, והוא חומק במהירות. סימן זיהוי נוסף הם שני פסי אורך כהים באזור החזה הקדמי והראש, ובעיקר – הכנפיים. לזכר ולנקבה של התיקן הגרמני יש כנפיים.

הם אמנם עפים לעיתים רחוקות, אך הם נוהגים לדאות איתם, ולפעמים המפגש הזה עימם לא נעים, במיוחד כשהם נוחתים על האף, השיער, או סתם על הבגדים...

מתרבים ומשחקים במחבואים

התיקן הגרמני נמצא בקרבתנו כל השנה, לא בהכרח בקיץ. כמו חבריו הג'וקים הוא אוהב להתחבא. מקומות אהובים עליו הם מתחת לשולחנות, בין ארונות, בסדקים. וגם במקומות חמים כגון תנורי אפיה, מיקרוגל מנועי מכונות ומקררים.

התיקן הגרמני מתרבה במהירות גבוהה בהרבה לעומת חבריו הג'וקים מסוגים אחרים. אורך חייו של תיקן גרמני בוגר הוא 7-9 חודשים, ומחזור ההתרבות הוא כל 3 חודשים. כלומר, הם מתרבים לעיתים קרובות.

הנקבה ה"ההרה" נושאת תיקים שלמים בהם שוהה דור התיקנים החדש. בכל תיק של נקבת התיקן הגרמני 34-45 נימפות, כאשר בסוגי תיקנים אחרים ישנן כ-11 נימפות בתיק. בחייה תישא נקבת התיקן הגרמני 5-9 תיקים. כך שהיא אחראית למאות תיקנים חדשים, ש"יתארחו" אצלנו בבתים.

מהווים סכנה ומקור לזיהומים

הג'וקים מהווים מפגע תברואתי. הם חיים וחולפים במקומות לא נקיים ואף מזוהמים, כמו ביוב. כשהם מגיעים לבתים הם נושאים חיידקים שהביאו משם, ועשויים להעביר מחלות. גם התיקן הגרמני עלול לגרום לנזק באמצעות זיהום המזון שלנו, או השארת הפרשות בכלי האוכל. המטרד הנוסף והגדול שלו היא הנוכחות הבלתי נעימה של ג'וק מעופף שעשוי לנחות עלינו ולהפתיע בכל רגע.

עמיד, אבל יש דרך שלא יישאר כאן תמיד

אז איך נפטרים ממנו? התיקן הגרמני נחשב לזן חזק שעמיד לחלק מחומרי הדברה. ולכן כדי להיפרד ממנו באמת חשוב להזמין הדברה מקצועית שתדאג לכך. חברת אלעד הדברה וגינון מציעה הדברה מקצועית, עם חומרים ידידותיים לסביבה ובעלי רעילות נמוכה. המותאמים לתיקן הגרמני.

הדברת התיקן הגרמני נעשית באמצעות ריסוס בחומרי הדברה אורגניים על בסיס צמחי. כארבע שעות לאחר ביצוע הריסוס וההדברה. ניתן להיכנס לבית ולחזור לשגרה. לקבלת תוצאות מקסימאליות, מומלץ לאתר אזורים בסביבת המגורים מהם מגיעים תיקנים (כגון ביוב, מקווי מים וכו') ולדאוג לריסוס והדברה גם שם.

כדי להגיע לאזורי מסתור של התיקן הגרמני, כאלה שגם עם ריסוס קשה להגיע אליהם, שיטת הדברה נוספת היא בהזרקת ג'ל לאזורים נקודתיים. היא אינה רעילה וניתן לבצעה תוך כדי שיגרת הבית. אין צורך לצאת מהבית בעת הטיפול, ולא צריך לאווררו.
אבחון וטיפול נכון, ושילוב השיטות הנחוצות לסביבה שלכם, יבטיחו שהתיקן הגרמני לא יבקר אצלכם בקרוב.