הם חומים, דוחים, אלופים בריצה והתחמקויות, ועם בוא האביב והקיץ הם הופכים לאורחים מאוד לא רצויים בבתים. בנוסף, הם מעבירים מחלות ומהווים סכנה בריאותית לאנשים. זה הזמן להזמין שירותי הדברה מקצועית למקקים/ לג'וקים, ולדאוג להרחיקם במגוון שיטות יעילות וידידותיות לסביבה.

הדברת מקקים

הדברת מקקים מקצועית – זה אנחנו

האביב כבר כאן, והקיץ בפתח. עונות השנה שהן חגיגה גדולה לבני האדם וגם... לאורחים חומים קטנים שמתרוצצים בבית, ובהחלט לא רצויים – הג'וקים.

אנו בחברת אלעד הדברה וגינון מציעים שירותי הדברה מקצועית, חכמה ויעילה, וממליצים לעשות אותה עכשיו, בשביל שיהיה לכם קיץ נעים - עם קרטיבים, ים ומזגנים, ובלי ג'וקים!

המקקים – ענקיים, מעופפים, ובקלות רבה מתרבים

המקקים/ הג'וקים/ התיקנים הינם חרקים פרוקי רגליים, שאוהבים לשהות בסביבה של לחות וטמפרטורה גבוהה, ובמוקדים רבים שבהם חי האדם – אנו "פוגשים" אותם במטבח, באמבטיה, ובשאר אזורי הבית.

אחד הג'וקים הנפוצים בישראל, שאנו מכירים מקרוב (לצערנו...) הוא התיקן האמריקאי, שאורכו כ-4 ס"מ בממוצע, הוא בעל מחושים אימתניים ובעיקר כנפיים המאפשרות לו לעופף ולהגיע בקלות לכל מקום בבית.

הוא פעיל כל השנה, ובעיקר באביב ובקיץ. למרבה האימה, התיקן האמריקאי, שאורך חייו כעשרה חודשים בקירוב, מתרבה בלי בעיה.

נקבת התיקן מגיעה למקומות מסתור מוגנים מאדם, ומייצרת במהלך ולאורך חודשי חייה כ-40 תיקים, לתוכם היא מטילה כ-16 ביצים בכל תיק. חשבון פשוט אומר שהיא יכולה להביא 640 תיקנים חדשים לעולם. לא כיף בכלל....

יש גם תיקנים קטנים יותר, כמו התיקן הגרמני או תיקני הפסים – אורכם מילימטרים ספורים, אך הם לא פחות מעצבנים מאלה הגדולים. ויותר מכך, אורכם המזערי מאפשר להם לחמוק ולהסתתר טוב יותר מפנינו, בני האדם – אפילו מתחת לתמונות או בתוך ספרים, במגירות, ובבגדים.

המקקים – אלופים בהתחמקות ובריצה

התיקנים פעילים בעיקר בחשיכה. הם מגיעים בקלות לחריצים שונים ולמקומות מסתור, ומסוגלים לחיות בביוב ובאזורים עם תנאי תברואה ירודים.

כמה שהם לא רצויים, כך קשה לאתר ולמגר אותם. מכירים את הבריחה המהירה של הג'וק? יש להם איברי חישה מפותחים במיוחד וסיבי עצב גדולים על גבם, המניעים את איברי התנועה שלהם לפעולה בשנייה שהם קולטים סכנה (למשל, נעל שעומדת לנחות על ראשם).

מהירות של תיקן אמריקאי יכולה להגיע עד 5.4 קמ"ש, כך שאין סיכוי לתפוס אותם. סתם לידיעה - התיקנים שאנו כן מצליחים לתפוס ולהגיע אליהם, הם בדרך כלל תיקנים חלשים/מבוגרים.

ואם זה לא מספיק - התיקנים לא השתנו אבולוציונית מזה מיליוני שנים. כלומר, הם מאוד עמידים ומתכננים לחיות פה עוד הרבה מאוד שנים.

חובת הדברת המקקים - דוחים ומזיקים

מלבד היותם מפגע אסתטי ודוחה, הבעיה הגדולה במקקים היא בהיותם מפגע תברואתי. כאמור, הם אוהבים לחיות בסביבות לחות – בביוב, במים עומדים, ואין להם בעיה עם סביבה בעלת תנאי תברואה ירודים.

כשהם מגיעים משם לסביבת האדם, הם מעבירים מחלות שונות באמצעות חיידקים שהם נושאים על עצמם, בהם מחלות מעיים.

המקקים הם גם אוכלי כל – מזון צמחי, מזון מן החי, חומרים במצב ריקבון. כך שהם פוגעים בצמחים ובמוצרים שהאדם משתמש בהם.

הדברת מקקים מקצועית במגוון שיטות

חברת אלעד הדברה וגינון מציעה מגוון פתרונות של הדברה מקצועית. הדברה אורגנית, עם חומרים ידידותיים לסביבה ובעלי רעילות נמוכה. לחברה רישיון להדברה כפוף למשרד להגנת הסביבה.

ההדברה הנפוצה ביותר היא ריסוס בחומרי הדברה אורגניים על בסיס צמחי. ההדברה נעשית בבית הלקוח, באזורים מועדים לפורענות בבית, לרבות על גבי הרצפה ולאורך הקירות.

במטבח – נדרש פינוי האזור שמתחת לכיור, וכיסוי של מוצרי מזון וכלי אוכל במטבח. בשאר אזורי הבית – יש להרחיק רהיטים/שטיחים מן הקירות.

אין לשהות בבית בזמן ביצוע הריסוס וההדברה. ניתן להיכנס לבית 4 שעות לאחר סיום ההדברה, ולדאוג לאווררו. במשך שלושה ימים לא לשטוף את הרצפות.

יש להרחיק מהבית ליממה תינוקות זוחלים ובעלי חיים. ליעילות מירבית של תוצאות ההדברה, מומלץ לאתר אזורים בסביבת המגורים מהם מגיעים תיקנים (כגון ביוב, מקווי מים וכו') ולדאוג לריסוס והדברה גם שם.

שיטת הדברה נוספת להדברת מקקים היא בהזרקת ג'ל. זו שיטת הדברה מומלצת לאזורים נקודתיים - למקומות מסתור וסדקים שקשה להגיע אליהם, ולאזורים קטנים שקיימת בהם לחות.

היתרון בשיטה שהיא מאפשרת המשך שיגרת היומיום לכל בני הבית. היא אינה רעילה, אין צורך לצאת מהבית בעת הטיפול, ולא צריך לאווררו.