חולדות (עכברושים) ועכברים הם סיוט בכל בית, חצר, שדה וגינה. הם מכרסמים כל דבר, מביאים לכלוך רב, והכי גרוע – עלולים להעביר מחלות מסוכנות. נתקלתם במכרסמים? פנו מיידית למומחים שירחיקו אותם באמצעות הדברה מקצועית יעליה ובטוחה.

הדברת מכרסמים

מכת חולדות ועכברים – מה עושים?

כמה כיף אם כל העכברים בעולם היו חמודים כמו מיקי מאוס... הבעיה שהמכרסמים שאנו נתקלים בהם בקרבתנו – עכברים וחולדות - הם במקרה הפחות גרוע מציקים ומפחידים, ובמקרה הגרוע מזיקים לבריאותנו.

החולדות והעכברים מסוכנים לנו, לילדינו, לחיות המחמד שלנו, ואפילו לרכוש שלנו. ולכן – אם נתקלתם בחולדה/ עכבר, או שאתם חושדים שהם מסתובבים לכם מתחת לרגליים, קחו נשימה ופנו אלינו.

אנו בחברת אלעד הדברה וגינון נגיע לאבחן את היקף הבעיה ונדאג להרחיקם בהקדם בשיטות של הדברה מקצועית אורגנית, באישור המשרד להגנת הסביבה.

מכרסמים הכול בעזרת שיניים חזקות

המכרסמים הם יונקים קטנים ופרוותיים בעלי זנבות ארוכים. יש להם מבנה שיניים מיוחד וחזק המאפשר להם אכילה, נגיסה וכרסום של כמעט כל דבר הנקרה בדרכם.

המכרסמים ה"מפורסמים" ביותר הם החולדות (עכברושים) ועכברים, המאופיינים בכושר הימצאות והישרדות גבוהים במיוחד.

אמנם יש להם העדפה למזון צמחי, אולם הם למעשה אוכלי כל, ואינם בוחלים גם בנגיסה מגופות בעלי חיים בסביבתם. בשעת רעב, עכבר יכול לכרסם אפילו לעצמו את הזנב....

החולדות הן הגדולות במכרסמים הביתיים, ומרתיעות במיוחד במראן והתנהגותן. אורכן מגיע ל-25 ס"מ ומשקלן 200-500 גרם. הן שוכנות במחילות, מתחת למבנים ובקרבתם, ליד אשפה, באזורי מים וביוב, ובכל מקום בו תמצאנה קורת גג ודברים לכרסם.

העכברים קטנים יותר מהחולדות. משקלם כ-16 גרם בממוצע, אורכם 9 ס"מ, והם אוהבים לשהות בשדות ומשקים חקלאיים.

הן החולדות והן העכברים מתרבים בקלות ובמהירות. הם חיים שלוש שנים בממוצע, ובתקופה זו מביאה המכרסמת לעולם כ-120 צאצאים מתרוצצים. לא מעט בכלל!

כיצד נזהה שיש מכרסמים בסביבה?

איך נדע שיש חולדות ועכברים בסביבתנו? לפעמים נראה אותם בעין, אבל לא תמיד. בגלל שזו חיה חכמה היודעת לחמוק מסכנות ואשר פעילה בעיקר בלילות, לפעמים רק נשמע אותם מתרוצצים.

לפעמים הם משאירים "עקבות" בשטח, ולכן חשוב שנהיה ערים לסימנים מיוחדים: שאריות צואה ושתן בעל ניחוח חזק; שקיות מזון עם חורים; חשד למזון שננגס לעיתים קרובות במתחם מסוים, ועוד.

ה-סכנה של החולדות - מעבירות מחלות

ברגע שזיהינו שיש חולדות ועכברים בסביבה, יש לדאוג להרחיקם. המכרסמים מהווים סכנה לבני האדם מכמה כיוונים - ניתן להיפגע מהם ממגע ישיר או בעקיפין.

ראשית, חולדות ועכברים מהווים סכנה לאדם בשל יכולתם להעביר מחלות שונות. החולדות מסוגלות להעביר לבני האדם מחלות קשות כמו דבר, הפוגעת בתפקודי הריאות, או מחלת הטיפוס, שמועברת על ידי פרעוש הנמצא על פרוות החולדה, ומדביק את האדם באמצעות עקיצה.

המגיפה השחורה שפרצה במאה ה-13 בקרב בני האדם התרחשה בגלל החולדות שהיו בסביבתם.

בימים האחרונים נחשף מקרה טרגי בארה"ב – 2 בני משפחה אושפזו מחוסרי הכרה ונפטרו כתוצאה מלפטוספירוזיס. התברר שהם שתו משקה מפחיות שתייה ששהו במחסן עם חולדות. בחלקן העליון של הפחיות היו שאריות שתן שהתייבש, והעביר בקלות מחלות.

אי נעימות נוספת - כשנתקלים ישירות בחולדות הן עלולות לנשוך, במיוחד ילדים ופעוטות. מלבד הסבל מפצעי הנשיכה, גם כאן קיימת סכנה מיידית של העברת מחלות.

הנזקים להם גורמים המכרסמים מגיעים גם ליבול ולרכוש. עכברים בשדות מכרסמים תוצרת חקלאית טובה ומוציאים אותה משימוש. הם גם משאירים שתן וצואה מזוהמים ומסוכנים על גבי ירקות ופירות.

פעולת הכרסום של החולדות והעכברים לא נגמרת במזון. הם אוהבים לכרסם גם רהיטים, צינורות, וכבלים, ויכולים לגרום נזק ממשי לתשתיות.

הדברת מכרסמים יעילה ובטוחה

חברת אלעד הדברה וגינון, בעלת ותק של למעלה מעשור, מציעה מגוון פתרונות להדברה מקצועית של מכרסמים. החברה בעלת רישיון מטעם המשרד להגנת הסביבה, ומציעה שיטות של הדברה אורגנית לטיפול בבעיה.

כשאנו בחברה באים לטפל ב"מכת עכברים" ולהדביר מכרסמים אנו בוחנים את כל פרטי המקרה ומתחשבים במכלול פרמטרים על מנת למצוא את הפתרון הבטיחותי והיעיל ביותר.

שיטה אחת להדברת מכרסמים היא פיזור רעל בסביבתם. הרעל מכיל חומר נוגד קרישה הפועל בהשפעה איטית, מתוך מטרה שהמכרסמים שלא נפגעו לא יזהו את מקור הרעל, וכך ניתן יהיה להרעיל גם אותם בעתיד. לשם הבטיחות, שיטה זו מבוצעת בשטחים פתוחים ולא בבתים.

שיטה נוספת להרחקת מכרסמים מן הבית היא הצבת מלכודות רגילות או מלכודות דבק. המכרסם נכנס לתוכן בעזרת פיתיון, ומורחק מהאזור לאחר שנלכד במלכודת. להשגת תוצאה אופטימאלית מומלץ לשלב שיטה זו עם פיזור רעל מחוץ לבית, מהיכן שמגיעים המכרסמים.

ישנן שיטות נוספות. של הדברה מקצועית. חשוב לקרוא למומחים שיאבחנו את הסיטואציה ויתאימו את שיטת ההדברה היעילה והבטיחותית ביותר, תוך שמירה על שלומם של בני האדם וחיות המחמד בסביבה.