4 כללי זהב בתכנון תאורת גינה

פינת החמד הפרטית שלכם בה השקעתם את כל ליבכם ונשמתכם, נמצאת בצמוד לבית וממלאת אתכם עונג לאורך כל שעות היממה. כל בני הבית יכולים לשהות בגינה שעות רבות ולהנות זה מחברתו של זה, בעיקר בזכות תכנון מקדים של תאורת הגינה.

כאשר מושקעת מחשבה מקדימה בתכנון תאורת הגינה, הגינה הופכת לשימושית ביותר גם בשעות החשיכה ומשרה אווירה נעימה ומרגיעה. כיצד מתחילים בתכנון תאורת הגינה? ואלו אזורים כדאי להדגיש באמצעות תאורה מתאימה? בכתבה הנוכחית ננסה לענות על כל השאלות החשובות.

כלל ראשון: סוף מעשה במחשבה תחילה

צוות אלעד הדברה וגינון ממליץ להתחיל את תכנון הגן מוקדם ככל האפשר, ורצוי כבר בשלב בניית הבית. כך ניתן להפחית עלויות של גופי תאורה יקרים, ולתכנן את תאורת הגן באופן חסכוני יותר.

תכנון התאורה מתבצע על ידי מעצבי הגינה שבחרתם או על ידי חשמלאים מיומנים. תוכלו להתייעץ עם מעצבי הגינות שבחרתם בכל הנוגע להדגשת אלמנטים מסוימים, רכישת גופי תאורה מומלצים וכמובן בתהליך ההתקנה של כל אחד מהם.

כלל שני: בחירת גופי תאורה מתאימים

קיימים כמה וכמה סוגים של גופי תאורה אפשריים לשילוב בגינה:

  • ספוטים– ספוטים הם גופי תאורה קטנים המשמשים להארת פרטים מסוימים בגינה. הספוטים מאירים באופן ממוקד על    אלמנטים כלשהם ויוצרים אפקט מעניין
  • גופי תאורה לתליה– ניתן לתלות את גופי התאורה הייעודים בתוך עצים או שיחים כדי להדגיש אותם
  • גופי תאורת שביל– כשמם כן הם. גופי תאורה אלו מאירים באופן ממוקד מעברים או שבילים, צמחים, סלעים ועוד. גופי     תאורת שביל מעניקים אווירה ייחודית ורומנטית לגינה וממש מעצבים אותה מחדש.
  • גופי תאורה שקועי קרקע– גופי התאורה הללו משולבים ברצפת הדק או הבטון שבגינתכם ומעניקים לה מראה מעוצב ואלגנטי.
    בבואכם לבחור את גופי התאורה, התאימו אותם למאפייני הגינה: ספוטים יתאימו להארת אלמנטים כגון עצים, שיחים, נדנדות וכדומה, לעומת גופי תאורה גדולים כמו גופים תלויים או גופי תאורת שביל שיתאימו לגינה רחבה בעלת שטחים גדולים.

כלל שלישי: כיצד נפחית בהוצאות החשמל?

התייעצו עם מעצבי גינות וחשמלאים מוסמכים בדבר המקומות הנדרשים לתאורה. כך תוכלו להתקין את גופי התאורה באופן חסכוני יותר בחשמל.

כך למשל, אם התקנתם גופי תאורה גדולים, תוכלו למקם אותם בהיקף הגן, כך שעוצמת האור תתפזר באופן שווה מבלי להשתמש בגופי תאורה רבים. אפשרות נוספת לחסכון בחשמל היא לבחור בגופי תאורה קטנים שיספקו אור ממוקד רק כאשר מבקר יתקרב לתחומם.

כלל רביעי: הסוד הוא בהסתרה

בתאורת חוץ, הדגש החשוב ביותר הוא לבדוק ולמפות את המקומות בהם דרושה תאורת לילה רציפה, ולחילופין את המקומות בהם דרושה תאורה לזמן מוגבל. כך למשל, את אזור החניה רבים בוחרים להאיר לזמן ממושך, ואילו לאורך השבילים מאירים לזמן מוגבל יותר.

ניתן להסתיר ולהאיר גם בהתאם לצרכים עיצוביים שונים- הארה טובה מדגישה פרטים שאינם בולטים כל כך בשעות היום, כגון: כדים, חלוקי נחל, סלעים וכדומה ותורמת לגינה מעניינת ומסתורית יותר, ולעומת זאת מסתירה מתקני חצר ומתקני ילדים.

מעוניינים לעצב את גינתכם באור אחר? נשמח לתרום מניסיוננו ולעזור לכם.