תיקן אמריקאי

7 עובדות שלא ידעתם על תיקנים

רבות דובר על התיקנים אשר מזוהים כמזיק התברואי הפופולארי ביותר , בשפת העם הם מכונים ג'וקים , מקקים , חרקים ועוד .
התקנים הינם שורדים אמיתיים , ומאופיינים בכושר רבייה מצוין אשר עוזר להם להקים מושובות ענק תוך פרק זמן קצר .
במאמר שלפנינו נלמד 7 עבודות חשובות על תיקנים שרובנו וודאי לא יודעים .

עובדות שכדאי לדעת:

  1. סדרת התיקנאים הינה סדרה במחלקת החרקים המונה למעלה מ 3,500 מינים , מחלקת החרקים הינה המחלקה הגודלה בטבע ומונה למעלמה מ 1,000,000 מינים , עפ"י הערכות החוקרים החרקים מונים כ72 אחוז מכלל אוכלוסיית העולם.
  2. התיקן הוא בעל גלגול חסר , המונה בממוצע 10 שלבי התחפתחות שונים , התיקן הראשון שפוקע מהביצה ( נימפה ) הוא זהה בצורה לתיקן הבוגר בשלב האחרון (שלב העשירי) אך ללא כושר רבייה וחסר כנפיים , הכנפיים נוצרות רק בשלב הבוגר.
  3. התיקנים מונים שלושה מינים עיקריים שמזוהים עם קבוצת המזיקים התברואים אשר פולשים למשכונות אדם והם התיקן האמרקאי , התיקן הגרמני ותיקן הפסים החום,לכל אחד מהם תכונות שונות הן בגדול ,בצבע ובאופי מחייתם , לדוגמא התיקן הגרמני פחות מצוי בבית האדם ויותר מצוי בעסקי מזון.
  4. שמם של התיקנאים נגזר מאופי הטלת הביצים שמצויות בתוך תיק ביצים שאותו נושאת הנקבה בצמוד לגופה , למינים שונים של תיקנים מס' שונה של ביצים בכל תיק, לדוגמא תיק הביצים בתיקן הגרמני יכול להכיל כ 34-46 נימפות לתיק ומכאן שכושר הרבייה שלו הוא מהיר מאד .
  5. התיקנים מצטיינים ברציה ולהם רגלים קשיחות וחזקות שמאפשרות להם לנוע במהיריות רבה , חלק מהתיקנים בעלי כושר תעופה בשני הזיווגים ובחלקם רק בזיווג אחד ( תיקן פסים חום – רק הזכר מתעופף ) , כושר התעופה של התיקן הגרמני התנוון במרוצות האבולציה והוא דוהה על גבי הרוח לעיתים רחוקות מאד.
  6. אוכלוסיית התיקנים חייה באותו סביבית המחייה , מה שמאפיין גלגול חסר , כלומר כל שלבי ההתפתחות מצוים באותו בית גידול.
  7. התיקנים הם פעילי לילה ( חושך ) ורוב פעילותם נעשת בשעות החשכה.

אז אך מטפלים:

תיקנים הינם מהחרקים המוצלחים ביותר והם מצוים כמעט בכל מקום בעולם , טרם טיפול בתיקנים יש לזהות מה הוא מין התיקן ולהתאים לו את דרכי הטיפול הנכונות , ישנם חומרים שנמכרים לשימוש בבית ללא צורך ברשיון הדברה , אך הם ברוב המקרים מספקים פתרון חלקי ויכולם בחלק מהמקרים רק להקשות על הטיפול , רצוי להעיזר במדביר מקצועי שידע לתת מענה מקצועי והנחיות למניעה בגמר הטיפול .