גינה אנכית

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה ירוקה בכל תחומי התעשיה. תחום המחזור והשמירה על הסביבה הינו במודעותן של חברות רבות, ואחרות מתמקדות בפעולות אחרות המטיבות עם עולמנו דוגמת בנייה קלה, פינוי פסולת ועוד. אחת הדרכים הפופולריות לשלב את הטבע בסביבה העירונית היא באמצעות יצירת גינה אנכית או קיר ירוק.

הקמת גינה אנכית (ורטיקאלית) בישראל היא אחת מן ההתמחויות של חברת אלעד הדברה וגינון. את הגינה האנכית הנראית כקיר ירוק ומרהיב ניתן להקים על גבי קיר המבנה הן מבפנים והן מבחוץ.

אם כן, איך הכל התחיל בעצם? שיטת הגינון האנכי מוזכרת כבר בכתבי העת העתיקה, כאשר המלך נבוכדנצר הקים מספר גינות כאלו בבבל. לאחרונה, טכניקת הגינון האנכי חדרה גם לגינות הביתיות בארה"ב, צרפת והונגריה כשהיא מטפחת מבנים ציבוריים, בתים פרטיים ושדות תעופה, והתפשטה עד מהרה גם בישראל.

יתרונות יצירת גינה ורטיקאלית

מתוך ניסיון לשוב אל הטבע, חדרו הגינות האנכיות לעולמנו האורבני, כשבאמתחתן מספר יתרונות בולטים:

  • ניצול המרחב וחסכון במים– רובנו מדמיינים את הגינה הקלאסית בחצר הבית, כשבה צומחים הצמחים והפרחים זה לצד זה. הגינון האנכי לעומת זאת, שונה מאוד מטכניקת הגינון המוכרת לנו. באמצעות מספר טכניקות גינון ייחודיות, ניתן לנצל את המקום העומד לרשותנו בבית או מחוץ לבית, ולגדל את הצמחיה לגובה במקום לרוחב. כך ניתן לחסוך באופן משמעותי בשטח הקיים וגם במים לצרכי ההשקיה.
  • שיפור איכות החיים– הקירות הירוקים המרהיבים המעטרים שטחים אורבניים כגון מוסדות ציבור, שדות תעופה וכדומה, משפרים את איכות האוויר במקום (הצמחיה הרבה מוסיפה לאוויר כמות נכבדת של חמצן), ובכך משדרגים באופן משמעותי את איכות החיים.
  • לא צריך גינה מחוץ לבית– יתרון נוסף השמור אך ורק לגינה האנכית, הוא האפשרות לגדל פרחים וצמחי תבלים במרפסת הבית ואף במטבח. אין הגבלה על מקום גידול הצמחיה, וכל אדם יכול ליצור לעצמו פיסת גן עדן בתוך הבית עם תבלינים אהובים, ירקות אורגניים וצמחים נוספים.

מסיבות אלו, יצירת גינה אנכית מתאימה ביותר לתושבים המתגוררים בבתי קומות, ללא כל גישה ישירה לחצר או לגינה. כל אלו יכולים לגדל בקלות קיר ירוק שופע צמחיה ותבלינים ולהנות מאיכות חיים ברמה אחרת.

כיצד זה עובד בפועל?

שיטת הגידול האנכית נחשבת לחסכונית במים, מאחר והיא מתבצעת על ידי התקנת מערכת מתוחכמת על גבי הקיר המשחררת מים ודשן לצמחיה. באמצעות מומחי הגינון של אלעד הדברה וגינון תוכלו להתקין על גבי הקיר לוח פלסטיק או נירוסטה מחומר חסין למים, כדי למנוע רטיבות. על גבי הלוח נתקין "כיסים" שיכילו את הצמחיה שנשתול בהמשך.

אלו צמחים נשתול בכיסים אלו? צוות אלעד הדברה וגינון ממליץ לשתול כל צמח שיכול להתפתח גם בתוך הבית: צמחי מאכל, מרפא או נוי כמו יסמין, גרניום או עלי דפנה יתאימו ביותר לקיר הירוק, וכן צמחים ממשפחת הסוקולנטים שנחשבים חסכוניים במים וקלים לטיפול.

מעוניינים ליצור פיסת טבע בתוך הבית או בחצר? לקבלת ייעוץ בנושא גינה אנכית פנו אלינו עוד היום.